• KOMUNIKAT!!!

          • Drodzy Rodzice, Opiekunowie, Uczniowie i Uczennice,

            W najbliższym czasie najważniejszym zadaniem jest to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się Koronawirusa w Polsce. Stąd szeroko zakrojone działania rządu – jak m.in. zawieszenie zajęć w szkołach.

            Obecnie zajęcia edukacyjne realizowane są metodą kształcenia na odległość, nauczania zdalnego.

            Sytuacja jest nowa i trudna dla Nas wszystkich.

            Wierzę, że kluczem do stawienia czoła trudnościom, które przed Nami stoją jest współpraca całej szkolnej społeczności.

            Poniżej znajdą Państwo garść informacji dotyczących motywacji do nauki oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa.

            Zachęcam do czerpania i dzielenia się wiedzą.

            Zadbaj o bezpieczeństwo.pdf

            Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sytuacja, w której obecnie jesteśmy jest…wymagająca. Mam nadzieję, że Państwo i „nasze” Dzieci macie się dobrze i chronicie się przed zakażeniem koronawirusem najlepiej jak potraficie.

            Dla potrzeb Państwa i Uczniów założyłam maila pedagogkrzeszow@gmail.com, za pośrednictwem którego- najlepiej jak tylko potrafię- służę Wam pomocą.

            Uczniom będę przekazywała materiały do pracy i refleksji- niektóre na dodatkowe punkty z zachowania (niech motywacja będzie z nami ). Dla Państwa podaję poniżej kilka linków…coś dla starszych i młodszych.

            Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia pozdrawiam serdecznie i przesyłam serdeczności,

            Marzena Bednarz

            pedagog szkolny

          • Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych

          • Szanowni Państwo,

            w zakładce PRZEDSZKOLE znajduje się lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych naszej szkoły. Ze względu na RODO dokument jest zaszyfrowany. Kod dostępu zostanie wysłany wiadomością sms.

            W załączniku znajduje się również dokument "Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia". Rodzice kandydatów zakwalifikowanych składają potwierdzenie woli przyjęcia do dnia 10.04. 2020 w formie pisemnej do skrzynki znajdującej się przy wejściu głównym do szkoły lub przesyłają na adres szkoły: pspwkrzeszowie@op.pl skan wypełnionego dokumentu.

            --

            Violetta Pazgan

            Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Krzeszowie

            nr tel. 75 610 61 69

          • Studenci- Uczniom. Wolontariat online.

          • Studenci- Uczniom.

            Kochani Uczniowie!! Wiemy, że brak szkoły okazał się nie mieć nic wspólnego z wizją laby i dodatkowych wakacji. Wiemy, jak dużo macie obowiązków i jak trudno jest czasem się zmobilizować! Są ludzie, którzy wiedzą o tym aż za dobrze i rozumieją Was w doskonale. KTO? Studenci! Dlatego wychodzą Wam naprzeciw i zapraszają na BEZPŁATNE ZAJĘCIA ONLINE. Jeśli chcecie skorzystać z ich pomocy, pouczyć się razem, odrobić zadanie domowe, przygotować się do kartkówki z języka lub nadrobić zaległości – TO JEST TEN CZAS!

            Słowo od Nich:

            Kim jesteśmy: Jesteśmy grupą studentów różnych polskich i zagranicznych uczelni, a także sympatykami Waszej szkoły 😊

            Co proponujemy: Zapraszamy Was na bezpłatne zajęcia Online! Możemy pomóc Wam w zakresie matematyki, informatyki, fizyki, biologii, chemii, języka angielskiego, języka niemieckiego.

            Co musisz mieć? Przede wszystkim chęci do pracy, sprawne słuchawki i komunikator Skype ewentualnie Whatsapp lub Zoom (do dogadania indywidualnie – pomożemy, nic się nie martw).

            Czy warto się wahać? Zdecydowanie nie! Chętnie pomożemy Ci w nauce, przecież sami przez to przechodziliśmy…i przechodzimy! Nie musisz się stresować, martwić o to, czy dasz radę! Nie mamy dzienników i dzwonków – mamy tylko dobre chęci i czas, który chętnie Ci poświęcimy.

            Jeśli jesteś zainteresowany wyślij wiadomość mailową na adres korepetycje.studenci@gmail.com lub w wyjątkowych przypadkach prywatną za pośrednictwem aplikacji Messenger na stronę Szkoły Podstawowej według poniższego wzoru (WAŻNE!).  Poproś o pomoc rodziców, jeśli masz wątpliwości. Pamiętaj, że im dokładniej poznam Twoje potrzeby, tym szybciej zabierzemy się do pracy. 

            Imię i Nazwisko:

            Klasa, wiek:

            Przedmiot:

            Nad czym chcę pracować: Prosimy o konkretne odpowiedzi np. Działania na ułamkach; kolejność wykonywania działań; potęgi i pierwiastki; karta pracy z biologii dział Układ Krążenia; język niemiecki czasowniki modalne.

            Jaka aplikacja: Skype, Whatsapp, Zoom, nie mam żadnej i potrzebuję pomocy

            Kiedy chciałbym mieć lekcje: Mile widziane odpowiedzi „ dostosujemy się do korepetytora” 😊

            Po otrzymaniu Twojej wiadomości skontaktuje się z Tobą konkretny Korepetytor i wspólnie zorganizujecie Waszą pracę

            Do dzieła!

             

             

            REGULAMIN WSPÓŁPRACY

             

            §1

            Nasza działalność jest inicjatywą non-profit łączącą uczniów Szkoły Podstawowej w Krzeszowie, którzy mają trudności z nauką w z osobami gotowymi udzielić tej pomocy bezpłatnie. 

            §2

            Przez osoby gotowe do pomocy rozumie się: studentów  oraz inne podmioty wyrażające taką chęć. Określane są one jako Korepetytorzy bądź Wolontariusze.

            §3

            Pomysłodawcami Strony są studenci, którzy będą określani jako Administratorzy. Ich głównym zadaniem jest zarządzanie bazą danych i łączenie uczniów z Korepetytorami. 

            §4

            Korepetytorzy nie są zobowiązani do zrealizowania pracy za ucznia, nie podają gotowych rozwiązań, a jedynie oferują pomoc w jej wykonaniu. Uczeń, chcący skorzystać z pomocy powinien wykazywać chęć i zaangażowanie. W ramach samodyscypliny przekazać Korepetytorowi zakres obowiązków i zadań, a także uważnie i z szacunkiem korzystać z udzielanej pomocy.

            §5

            Korepetytorzy nie są pedagogami. To studenci Uniwersytetów i Uczelni Technicznych, którzy dokładają wszelkich starań aby przekazywać wiedzę w jak najlepszy sposób. 

            §6

            Wszelkie przejawy braku kultury osobistej w kontakcie z Administratorami i Korepetytorami mogą skutkować nieudzieleniem pomocy z ich strony.

            §7

            Oferowana pomoc obejmuje przedmioty szkole, prowadzone w Szkole Podstawowej w Krzeszowie

            §8

            Inicjatywa podjęta przez Administratorów jest dla wszystkich ogólnodostępna i wystrzega się wszelkich form dyskryminacji. 

             

             

             

             

            Pięć zasad naszej współpracy:

             

            1. Jesteśmy drużyną - w drużynie każdemu zależy na zdobyciu gola 

            Nasze zaangażowanie przyniesie efekty tylko, jeśli będzie współpracować z Twoim. Chcemy dać Ci możliwość samodzielnego działania, dlatego nie proś nas o gotowe rozwiązania, wypracowania, odpowiedzi. Twoim pierwszym zadaniem będzie dokładne określenie tego, nad czym chcesz pracować. Prześlij do mnie zdjęcia zadań, ćwiczeń lub sprecyzuj zadanie domowego. Jeśli nie wiesz jak, zapytaj mnie.  Im większe zaangażowanie z Twojej strony, tym szybciej będziemy mogli razem zabrać się do pracy. 

            1. Oboje jesteśmy uczniami, tu nie ma profesorów 

            Nie zawsze będę  potrafił pomóc Ci w 100%, czasem wspólnie będziemy musieli poszukać rozwiązania, przemyśleć coś i opracować. Też się uczymy (w trochę większych szkołach).

            1. Zadbaj o przestrzeń

            W zakresie Twoich obowiązków będzie leżało dokładne przedstawienie mi tego, nad czym chcesz pracować, ale także stworzenie sobie dobrego miejsca do pracy. Biurko, słuchawki, program, zeszyt do notowania, podręczniki i materiały ze szkoły. Pamiętaj, że to nasze pierwsze spotkanie - Ty wiesz o swoich lekcjach i szkole znacznie więcej niż my.

            1. Nie bój się pytać! Nie bój się pomylić!

             Nie musisz obawiać się, jeśli czegoś nie pamiętasz, nie rozumiesz. Mów śmiało! Razem możemy na tym skorzystać! Na początku dla obojga z nas będzie to trochę stresujące, ale zobaczysz, że szybko się zakumplujemy. Tu nie ma ocen, ani odpytywania. Im więcej pytań zadasz, tym więcej będziesz mógł skorzystać! 

            1. Szanuj to, co robię - oddaję Ci trochę swojego cennego (studenckiego) czasu 

            Praca z Tobą to dla mnie przyjemność, ale tylko pod warunkiem, że będziemy się nawzajem szanować. Jeśli będziesz dla mnie niegrzeczny i nie będziesz chciał współpracować, pamiętaj, że muszę też myśleć o innych uczniach, którzy czekają na taką lekcję i którym najprawdopodobniej zależy bardziej od Ciebie. 

             

             


             

          • KOMUNIKAT

          • Szanowni Państwo.

            Dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzeszowie informuje, że

            z powodu zagrożenia epidemicznego koranowirusem, został wprowadzony zakaz wstępu na teren szkoły i obiektów sportowych osobom niebędącym pracownikami szkoły.

            Zakaz obowiązuje do odwołania.

          • Internet zamiast korepetycji z fizyki (i nie tylko).

          • Fizyka jet nauką o prawach rządzących naszym światem, wyjaśniającą, w jaki sposób on funkcjonuje. Ważnym jest więc, by te prawa znać i rozumieć. Jednak fizyka postrzegana jest przez młodzież jako przedmiot trudny, wręcz niemożliwy do nauczenia.

            Jak pomóc młodemu człowiekowi w zrozumieniu fizyki? Jak usystematyzować jego wiedzę z lekcji? Z pomocą przychodzi internet z bogactwem swoich zasobów.

            W tym artykule chcę skupić się na dwóch źródłach, z których można czerpać wiadomości.

             

            Jako pierwszą polecam stronę www.epodreczniki.pl. Po wejściu na nią i kliknięciu w zakładkę Epodręczniki PO KL należy wybrać szkołę (ponadpodstawowa/ponadgimnazjalna) i interesujący nas przedmiot - Fizykę. Zamieszczone tam podręczniki podzielone są na działy odpowiadające treściom przerabianym na lekcjach fizyki. Można w nich znaleźć logicznie i zwięźle przekazane najważniejsze wiadomości z danego działu podparte filmami z doświadczeniami, animacjami i symulacjami. Całości dopełniają interaktywne ćwiczenia pozwalające na lepsze utrwalenie nabytej wiedzy.

             

            Doskonałym sposobem na utrwalenie wiadomości jest subskrypcja kanału Fizyka od podstaw dostępnego na www.youtube.pl. Znajdziemy tam kilkunastominutowe filmy przedstawiające w prosty i konkretny sposób wiadomości z zakresu fizyki. Narracja w młodzieżowym stylu wzbogacona animacjami sprzyja zaciekawieniu widza a ciekawe (a zarazem proste) doświadczenia pozwalają szybko zrozumieć omawiane tematy. Atutem kanału jest również fakt, że pod koniec każdego filmu autor pokazuje przykłady rozwiązywania zadań związanych z poznanym materiałem.

            Zachęcam do odwiedzania tych stron oraz poszukiwania innych.

            Grzegorz Popko

          • Szanowni Państwo

          • Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej od 12.03. do 25.03. szkoła będzie ZAMKNIĘTA.

            Informujemy, że jeszcze w czwartek i piątek (12.03. i 13.03.) mamy możliwość zapewnienia opieki dzieciom, które z powodu wyjątkowej sytuacji nie mogą pozostać w domu.

            W tych dwóch dniach szkoła nie zapewnia dowozu, a posiłki zostaną wydane, jeżeli liczba dzieci przekroczy 10.

            Jeżeli przez te dwa dni nie możecie Państwo zapewnić opieki dziecku, prosimy o informację poprzez dziennik elektroniczny Librus-a lub bezpośrednio do wychowawcy, w jakich godzinach dziecko pozostanie w szkole.

            Od poniedziałku 16 marca szkoła będzie ZAMKNIĘTA.

            Prosimy, aby zachęcać dziecko do samodzielnej nauki w czasie, gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny.

            W miarę możliwości prosimy o dopilnowanie, by uczniowie unikali kontaktów z innymi dziećmi i pozostawali w domu.

            W związku z zamknięciem przedszkoli i szkół z powodu COVID-19, na czas opieki nad dzieckiem w wieku poniżej 8 lat, przysługuje zasiłek opiekuńczy.

            Szczegółowe informacje oraz wzór oświadczenia znajduje się na stronie www.zus.pl

            Dyrektor szkoły

            Honorata Klimczak

          • Szanowni Państwo

          •  

            Zachęcam Państwa do dobrowolnej wpłaty na Radę Rodziców. Pieniążki zebrane przez Radę w całości wracają do naszych dzieci w postaci, np.:nagród w konkursach szkolnych oraz na zakończenie roku szkolnego: książki, dyplomy, statuetki.Dofinansowanie do projektu „Śniadanie daje moc”zakupienie ozdobnych torebek na prezenty mikołajkowe.

            Planujemy zorganizować bal karnawałowy, Dzień Dziecka, niestety bez Państwa wpłat nie jest to możliwe, ponieważ nie mamy wystarczających środków. Każda, nawet najmniejsza kwota pomoże nam w realizacji zamierzonych planów. Wpłat można dokonywać przez cały rok szkolny na konto bankowe:84 8395 0001 0011 9601 4059 0002.W opinie wpłaty prosimy podać imię i nazwisko dziecka oraz klasę do której uczęszcza.Za każdą wpłatę bardzo dziękujemy!

            Rada Rodziców

          • Młodzieżowa Rada Gminy

          • Decyzją Rady Gminy Kamienna Góra zostanie powołana Młodzieżowa Rada Gminy. Wybory odbędą się 29 stycznia 2020. Kandydaci zostaną wybrani spośród uczniów zamieszkałych na terenie gminy. Uprawnionymi do kandydowania i głosowania są uczniowie w wieku 12-18 lat. Więcej informacji w zakładce Młodzieżowa Rada Gminy.

            Więcej informacji w zakładce: Młodzieżowa Rada Gminy

          • CYWILE DO BRONI - PAMIĘĆ O PRZODKACH

          • Szkoła Podstawowa w Krzeszowie realizuje działania w ramach przyznanego grantu przez Santander Fundację Bank Ambitnej Młodzieży Santander. Realizacja obejmuje działania w ramach obszarów: aktywności obywatelskiej, społecznej, kultury i historii oraz dziedzictwa narodowego. Podjęte działania będą zaprezentowane podczas dnia 11 listopada.  

          • Zajęcia z policją

          • Dzisiaj uczniowie klas I - III usłyszeli od pani inspektor ds. nieletnich jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły i domu po zajęciach.

            Prawidłowe nawyki to podstawa

            Zachęcamy rodziców i opiekunów, aby opracowali z dziećmi najbezpieczniejszą trasę dojścia do szkoły, przeszli nią razem i pokazali wszystkie możliwe zagrożenia. Aby ich uniknąć,przypominamy najmłodszym, że idąc chodnikiem należy trzymać się z dala od krawędzi jezdni. Jeśli parkują na nim samochody, należy uważać na każdy manewr kierowcy, by nie zostać potrąconym. Nie wolno też przeskakiwać przez barierki lub łańcuch zabezpieczający chodnik. W przypadku braku chodnika należy poruszać się lewą stroną drogi i bacznie obserwować nadjeżdżające samochody, aby w razie konieczności zejść z jezdni.

            Warto przypomnieć dziecku, że najbezpieczniej przejdzie przez jezdnię na wyznaczonym przejściu, przez tzw. „pasy” z sygnalizacją świetlną. Jeśli przechodzi przez jezdnię na wyznaczonym przejściu bez takiej sygnalizacji, musi upewnić się, czy przepuszczą go samochody jadące każdym pasem. Przed wejściem na jezdnię zawsze, niezależnie od tego, gdzie przechodzi, powinno spojrzeć w lewo, potem w prawo i znów w lewo. Gdy nic nie jedzie – może przejść. Nieraz rozmowa z rówieśnikami albo korzystanie z telefonu komórkowego może również odwrócić uwagę i stworzyć zagrożenie. Nie należy także wchodzić nagle na jezdnię spoza zaparkowanego pojazdu czy stojącego na przystanku autobusu.

            Rodzicu pamiętaj, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.

            Rower to też pojazd

            Jeśli dziecko dojeżdża rowerem do szkoły, warto zadbać o kask ochronny i właściwe, zgodne z przepisami wyposażenie jednośladu. Rower musi więc być wyposażony: z przodu – w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu – w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej, o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

            Jestem widoczny, jestem bezpieczny

            Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat – od 20 do 500 zł. Mimo, że nie ma obowiązku noszenia ich na obszarze zabudowanym, warto wyposażyć w nie dziecko. Chodzi o to, aby kierujący pojazdami mogli je jak najwcześniej dostrzec i odpowiednio zareagować.

            Prosta sprawa – rozwaga

            Dowożąc dziecko do szkoły należy przewozić je w dostosowanym do wieku foteliku samochodowym i przypięte pasami. Przy szkole należy zatrzymać się w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności innym kierującym i pieszym. Nigdy nie pozwalajmy wysiadać dziecku z samochodu od strony jezdni. Złe nawyki w wielu przypadkach powodują wzrost zagrożenia i niestety kończą się tragicznie. Kształtowanie u dzieci prawidłowych zachowań na drodze uczy ich odpowiedzialności, rozwagi i pozwala im bezpiecznie dotrzeć do szkoły.

          • Informacja na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosów

          • Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.

            E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia.
            Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem
            po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.


             

            Co to są e-papierosy?

            E-papieros to inaczej elektroniczny system dostarczający nikotynę.

            E-papierosy to urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Mają wiele kształtów i rozmiarów. Większość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid. Niektóre e-papierosy wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki.
            Inne przypominają pamięć USB, długopis lub przedmioty codziennego użytku.

            Papierosy elektroniczne funkcjonują pod różnymi nazwami: e-papierosy, e-fajki lub systemy dostarczania nikotyny (ENDS).

            W skład e-liquidu wchodzą: glikol propylenowy i/lub gliceryna, woda lub etanol, nikotyna (od 0 do 20 mg/ml) oraz dodatki smakowo-zapachowe. Obecnie istnieje ponad 8 000 różnych rodzajów e-liquidu o owocowych bądź słodkich smakach (m.in.: czekolada, popcorn, guma balonowa, wanilia), które mają na celu zachęcić młode osoby do sięgnięcia po e-papierosa.

            Korzystanie z e-papierosa jest czasem nazywane „wapowaniem”
            lub „JUULINGIEM”.


             

            Jak działają e-papierosy?

            E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200oC, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne.

            Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go również wdychać osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze.

            Warto zwrócić również uwagę na fakt, że urządzenia do palenia e-papierosów mogą być używane do dostarczania substancji psychoaktywnych.


             

            Co znajduje się w aerozolu z e-papierosa?

            Aerozol z e-papierosów jest szkodliwą „parą wodną”. Aerozol do e-papierosów, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, w tym:

            • acetaldehyd,

            • formaldehyd,

            • akroleinę,

            • propanal,

            • nikotynę,

            • aceton,

            • o-metyl-benzaldehyd,

            • karcinogenne nitrozaminy.

            Użycie e-papierosa powoduje emisję pyłu zawieszonego (PM2.5)
            oraz najdrobniejszych cząstek (UFPs), których stężenie wzrasta w powietrzu otaczającym e-palacza.


             

            Co to jest JUUL?

            JUUL to forma e-papierosa – urządzenie do vapingu o systemie zamkniętym, które nie jest przeznaczone do napełniania. Inteligentny mechanizm podgrzewający w urządzeniach JUUL wytwarza aerozol. Został zaprojektowany tak, aby ograniczać spalanie. Akumulator urządzenia JUUL ładuje się przez stację dokującą USB.

            Wszystkie e-papierosy JUUL mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia. JUUL używa płynnych wkładów nikotynowych zwanych „podami”, które są dostępne w smakach atrakcyjnych dla młodzieży.


             

            Problem używania e-papierosów

            W Polsce papierosy istnieją już od 13 lat, jednak ich prawdziwa ekspansja na naszym rynku nastąpiła w latach 2008-2009.W tym okresie powstało najwięcej firm handlującymi tymi produktami, a za tym nastąpił lawinowy wzrost liczby użytkowników papierosów elektronicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, iż właśnie w latach 2008-2012 w krajach Ameryki Płn., UE i Korei Płd. co najmniej dwukrotnie zwiększyła się liczba osób dorosłych używających tych produktów.

            E-papierosy zyskały największą popularność wśród młodzieży. Przykładem
            są Stany Zjednoczone, w których w 2011 roku e-papierosów używało 1,4% gimnazjalistów i 2,7% uczniów szkół średnich, a już rok później e-papierosy paliło odpowiednio 4,7% i 10% uczniów tych szkół. Innym przykładem może być Wielka Brytania. W 2013 roku 7% młodych mieszkańców tego kraju w wieku
            11-18 lat zadeklarowało, iż przynajmniej raz w życiu korzystało z elektronicznych papierosów. W 2015 roku liczba ta wzrosła do 13%!

            Polska negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. Odsetek użytkowników elektronicznych papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły
            z elektronicznymi papierosami. Wielu z nich pali podczas przerw. Mimo, że szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie używania e-papierosów, nie powoduje to spadku liczby użytkowników. Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 roku i w 2014 roku wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, że liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 roku sześciokrotnie. Nawet 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% spróbowało ich co najmniej raz życiu.

            Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy! Używanie e-papierosów jest traktowane przez młodzież jako mniej ryzykowne. Ponadto e-papierosy wyglądają atrakcyjnie, co osłabia negatywne przekonania na temat ich wpływu na zdrowie. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne.


             

            Jakie jest ryzyko zdrowotne związane z używaniem e-papierosów?

            Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych.


             

            Układ narządów

            Skutki zdrowotne wynikające z użycia
            e-papierosa

            Układ oddechowy

            - podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych (Vardavas et al., 2012),
            - zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach (Scheffler et al., 2015; Grana et al., 2014).

            Układ immunologiczny

            - indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych (Scott et al., 2018),
            - zmniejszenie wydajności układu odpornościowego (Sussan et al., 2015),
            - zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc (Miyashita et al., 2018).

            Ośrodkowy
            układ nerwowy

            - zmiany behawioralne (Grana et al., 2014),
            - upośledzenie pamięci (modele zwierzęce) (Farsalinos et al., 2014),
            - skurcze mięśni i drżenie mięśni (Farsalinos et al., 2014).

            Pozostałe układy

            - podrażnienie oczu (Grana et al., 2014),
            - kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia (Hess et al., 2017),
            - nudności i wymioty (Hess et al., 2017),
            - podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej (Jensen et al., 2015).

            Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. (Caporale et al., 2019) pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych.

            Najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierosów. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej liczbie bardzo młodych osób palących e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym w tych przypadkach jest używanie e-liquidów.


             

            Co zrobić, aby uchronić dzieci przed używaniem
            e-papierosów?

            • Daj dobry przykład. Jeśli palisz, nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.

            • Porozmawiaj ze swoim dzieckiem lub nastolatkiem o tym, dlaczego e-papierosy są dla nich szkodliwe. Nigdy nie jest za późno na pierwszy krok.

            • Poinformuj dziecko, jaki jest twój stosunek do wszystkich wyrobów tytoniowych. Wyraź zdecydowany sprzeciw dla stosowania takich produktów. Uzasadniaj, dlaczego nie są one bezpieczne.

            • Porozmawiaj z nauczycielami na temat egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.


             

          • Infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów

          • (kliknij w obrazek w celu rozwinięcia plakatu)

            800 080 222
            – rusza całodobowa bezpłatna infolinia
            dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów


            Już od dziś, 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

            Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy
            w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej
            i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach.
            Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się
            ze specjalistami z
            Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie
            w najtrudniejszych sytuacjach.

            Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których
            nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi.
            Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet
            w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się
            po wsparcie.

            W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

            Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA
            to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu:
            www.liniadzieciom.pl

            Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej
            ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.

            Departament Informacji i Promocji

            Ministerstwo Edukacji Narodowej

          • KONKURSY!

          • Zapraszamy do zapoznania się z regulaminami 3 konkursów i do udziału w nich :)

            REGULAMIN KONKURSU

            na baner zachęcający do reagowania na akty przemocy, której jest się świadkiem.

            konkurs realizowany w ramach Kampanii Społecznej w Gminie Kamienna Góra

            IV Młodzieżowe Forum Bezpieczeństwa

             

            1. Organizator:

            Gmina Kamienna Góra

            1. Cel:

            Promowanie wśród uczniów asertywnych, prospołecznych zachowań, zachęcanie do reagowania na przemoc rówieśniczą, której jest się świadkiem, a tym samym przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej

            1. Czas trwania konkursu: do 10.02.2020 r.

            2. Zasady uczestnictwa:

            • Każda szkoła zgłasza do konkursu projekt jednego banera

            • Projekt może być wykonany na brystolu, płótnie lub innym materiale

            • Wymiary banera: 1 do 4.

            • Praca powinna być opisana następująco: nazwa szkoły, nazwisko nauczyciela, pod opieką którego wykonano pracę konkursową

            • Praca zgłoszona na konkurs pozostaje własnością organizatorów.

            • Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do bezpłatnego reprodukowania i publikowania pracy w celach edukacyjnych i popularyzatorskich.

            • Zgłoszenie udziału w konkursie jest równoznaczne z uznaniem warunków niniejszego Regulaminu.

            1. Prace powinny być dostarczone osobiście do Pani pedagog szkoły lub Pani Barbary Drewniak w biurze Gminy Kamienna Góra do dnia 10.02.2020 r.

            2. Prace oceniać będzie jury składające się z przedstawicieli Organizatora oraz z przedstawicieli szkół uczestniczących w Kampanii.

            3. Ocenie podlegać będzie wartość merytoryczna pracy.

            4. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagrody dla szkoły nastąpi w czasie konferencji IV Młodzieżowe Forum Bezpieczeństwa.

             

             

            REGULAMIN KONKURSU

            na hasło zachęcające do reagowania na akty przemocy, której jest się świadkiem.

            konkurs realizowany w ramach Kampanii Społecznej w Gminie Kamienna Góra

            IV Młodzieżowe Forum Bezpieczeństwa

            1. Organizator:

            Gmina Kamienna Góra

            1. Cel:

            Promowanie wśród uczniów asertywnych, prospołecznych zachowań, zachęcanie do reagowania na przemoc rówieśniczą, której jest się świadkiem, a tym samym przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej.

             

            1. Czas trwania konkursu: 04 września 2019 – 15.10.2019 r.

            2. Zasady uczestnictwa:

            • Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas 4 – 8 szkół podstawowych w Krzeszowie, Pisarzowicach, Ptaszkowie i Szarocinie.

            • Praca powinna być wykonana indywidualnie.

            • Prac powinna być opisana następująco: imię i nazwisko autora, klasa, szkoła.

            • Praca zgłoszona na konkurs pozostaje własnością organizatorów.

            • Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do bezpłatnego reprodukowania i publikowania prac w celach edukacyjnych i popularyzatorskich.

            • Zgłoszenie udziału w konkursie jest równoznaczne z uznaniem warunków niniejszego Regulaminu.

            • Prace powinny być dostarczone osobiście do Pani pedagog szkoły do dnia 15.10.2019r.

            1. Prace oceniać będzie jury składające się z przedstawicieli Organizatora oraz z przedstawicieli szkół uczestniczących w Kampanii.

            2. Ocenie podlegać będzie wartość merytoryczna pracy.

            3. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w czasie konferencji IV Młodzieżowe Forum Bezpieczeństwa.

            4. Zwycięska praca wykorzystana zostanie jako hasło przewodnie Kampanii.

             

             

            REGULAMIN KONKURSU

            na plakat zachęcający do reagowania na akty przemocy, której jest się świadkiem.

            konkurs realizowany w ramach Kampanii Społecznej w Gminie Kamienna Góra

            IV Młodzieżowe Forum Bezpieczeństwa

            1. Organizator:

            Gmina Kamienna Góra

            1. Cel: Promowanie wśród uczniów asertywnych, prospołecznych zachowań, zachęcanie do reagowania na przemoc rówieśniczą, której jest się świadkiem, a tym samym przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej

            2. Czas trwania konkursu: 04 września 2019 –30.11.2019 r.

            3. Zasady uczestnictwa:

            • Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas 4 – 8 szkół podstawowych w Krzeszowie, Pisarzowicach, Ptaszkowie i Szarocinie

            • Praca powinna mieć wymiary 50 cm x 68 cm ( arkusz brystolu).

            • Praca może być wykonana indywidualnie lub w dwuosobowym zespole – przy użyciu dowolnej formy plastycznej (w tym przepadku planowana nagroda zostanie rozdzielona pomiędzy 2. autorów pracy.

            • Prac powinna być opisana następująco: imię i nazwisko autora/imiona i nazwiska autorów, klasa, szkoła.

            • Praca zgłoszona na konkurs pozostaje własnością organizatorów.

            • Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do bezpłatnego reprodukowania i publikowania prac w celach edukacyjnych i popularyzatorskich.

            • Zgłoszenie udziału w konkursie jest równoznaczne z uznaniem warunków niniejszego Regulaminu.

            • Prace powinny być dostarczone osobiście do Pani pedagog szkoły do dnia 30.11.2019r.

            1. Prace oceniać będzie jury składające się z przedstawicieli Organizatora oraz z przedstawicieli szkół uczestniczących w Kampanii.

            2. Ocenie podlegać będzie wartość merytoryczna pracy oraz strona plastyczna pracy.

            3. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w czasie konferencji IV Młodzieżowe Forum Bezpieczeństwa.

            4. Zwycięska praca zostanie wykorzystana jako plakat Kampanii.

            5. Wszystkie prace zostaną wyeksponowane w formie wystawy w czasie konferencji IV Młodzieżowe Forum Bezpieczeństwa.

  • Galeria zdjęć

      brak danych